Pochodzenie i zastosowanie olejów smarowych

maszyna nasmarowanaPierwszymi stosowanymi olejami smarownymi były oleje pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Obecnie, ze względu na ich niską trwałość używane są coraz rzadziej. W zależności od ciężaru właściwego i lepkości oleje smarowne dzieli się na lekkie, średnie i ciężkie. Na ogół w urządzeniach pracujących przy małych obciążeniach, dużych prędkościach i w niskich temperaturach stosuje się oleje smarowne o mniejszej lepkości niż w przypadku urządzeń pracujących przy dużych obciążeniach, małych prędkościach i w podwyższonej temperaturze.

Pasty smarne

I tak np. oleje smarowe lekkie, wazelinowe i wrzecionowe, stosuje się do sprężarek chłodniczych, do instrumentów pomiarowych oraz mechanizmów precyzyjnych szybkobieżnych, czy do maszyn mało obciążonych, jak np. sprężarki chłodnicze. Oleje średnie (maszynowe, silnikowe, turbinowe, sprężarkowe) stosuje się do maszyn przemysłowych, silników spalinowych, turbin parowych i wodnych sprężarek.

Oleje smarowe ciężkie ? lotnicze, cylindrowe i przekładniowe ? stosuje się do silników samolotowych, parowych silników tłokowych, przekładni hipoidalnych i zębatych. Natomiast smary stałe stosuje się do smarowania części maszyn pracujących w temperaturze do 50 stopni oraz łożysk lekko obciążonych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Maszyny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.